Charterrejser

Find din charterrejse her.

charterrejser

Charterrejser er meget populære, fordi det er en nem måde at rejse på, og så er det efterhånden blevet en forholdsvis billig måde at rejse på især udenfor skoleferierne . Du pakker blot dit rejsegrej, kører til lufthavnen, tjekker ind og sætter dig i flyveren, så klarer piloten resten – groft sagt.

På grund af den store popularitet for denne rejseform er der naturligt nok en helt del rejsebureauer, som tilbyder charterrejser. Det hele startede med Spies og Tjæreborg, og herefter er det bare vokset siden.

I dag er der et hav af tilbud at vælge imellem, når man ønsker at bestille en charterrejse. Men det er ikke altid lige nemt at finde rundt i junglen af rejsebureauer. For at lette dit arbejde en smule har vi her på siden lavet en liste over rejsebureauer, som alle tilbyder charterrejser og alle er medlem af rejsegarantifonden (vi har tjekket pr. medio august 2014).

Firmanavn: Reg nr.: hjemmeside
Alk Rejser v/Naja Hursid 2444 http://www.alkrejser.dk
Altid Bulgarien v/Boriana Nielsen 1809 http://www.altidbulgarien.dk/
Amisol Travel A/S 2332 http://www.amisol.dk/
Apollo Rejser 830 http://www.apollorejser.dk/
Atlantis Rejser A/S 1107 http://www.atlantisrejser.dk/
Balkan Holidays A/S 386 http://www.balkanholidays.dk/
Benns Rejser A/S 795 http://www.benns.dk
Bravo Tours A/S 1242 http://www.bravotours.dk/
Check Point Travel ApS 2288 http://www.cpt.dk/
CIAO Ferieboliger v/Lene Elly Olsen 1305 http://www.ciao.dk/
Detur Denmark ApS 2318 http://www.detur.dk/default.aspx
EuroAmerican Travel v/Elisa Buus 916 http://www.euroamerican.dk/
Falk Lauritsen Rejser A/S 891 http://www.falklauritsen.dk/
FDM Travel A/S 125 http://www.fdm-travel.dk/
Fjällferie ApS 1546 http://www.fjeldferie.dk/
Folkeferie.dk 181 http://www.folkeferie.dk/
Fremadrejser ApS 987 http://www.fremadrejser.dk/
Frontiers ApS 2427 http://www.frontiertours.dk/
Fyns Rejsebureau ApS 2002 http://www.fynsrejsebureau.dk/index.php
Gislev Rejser A/S 16 http://www.gislev-rejser.dk/
Hjerting Rejser v/Karsten Parkhøi 1717 http://www.hjerting-rejser.dk/
InterTravel ApS 648 http://www.intertravel.dk/
Jasø Rejser ApS 2209 http://www.jasoerejser.dk/
Komarna Rejser v/Jan Erik Skov 2000 http://www.komarna.dk/
Langley Travel Denmark ApS 1095 http://www.langley.eu/dk/
Live Travel ApS 2268 http://livetravel.dk/
Livingstone Safari ApS 1048 http://www.livingstone.dk/
Montenegro Tours v/Nevena Ratkovic 1670 http://www.montenegrotours.dk/index.htm
Nyati Safari ApS 1803 http://nyati-safari.dk/
Nyhavn Rejser A/S 796 http://www.nyhavn.dk/
Orient Rejser v/Amalie S.Utzon 2487 http://www.orientrejser.dk/
Orkiderejser I/S 1590 http://orkiderejser.dk/
Oscar Holidays ApS 1547 http://www.oscarholidays.dk
Peacock Travel A/S 1471 http://peacocktravel.dk/
Primo Tours A/S 2187 http://www.primotours.dk/
Riis Rejser A/S 1466 http://www.riisrejser.dk/
Risskov Rejser A/S 783 http://www.risskovrejser.dk
Ruby Rejser ApS 206 http://www.ruby-rejser.dk/
Sinex Rejser ApS 1663 http://www.sinex.dk/1-forside.html
Spies A/S 100 http://www.spies.dk/
TUI 1034 http://www.tui.dk/
Strobel Travel ApS 2520 http://www.strobel.dk/
Sun Tours A/S 511 http://www.suntours.dk/
Sundio Scandinavia ApS 2231 http://sol.sunweb.dk/
Svane Rejsebureau ApS 1156 http://svanerejser.dk/
Svante Rejser ApS 2172 http://www.svante.dk/
Top Tours ApS 1478 http://www.toptours.dk/
Trekking Bureauet ApS 1112 http://trekkingbureauet.dk/
Trine K-Travel Design v/ Trine Kisbye 1600 http://www.trinek.dk/
Turistrejser 2421 http://www.turistrejser.dk
Unitas Rejser A/S 128 http://www.unitasrejser.dk/
Øster Lindet ApS 2052 http://www.osterlindet.dk/
Århus Charter A/S 466 http://www.aarhuscharter.dk/
Århus Rejsebureau v/Kirsten Andersen 802 http://www.aarhusrejsebureau.dk/

På en charterrejse er det hele arrangeret, og det eneste du skal gøre er at nyde din ferie i selskab med familien. På de fleste rejser af denne type har du selvfølgelig også mulighed for at komme på en række arrangerede ture for at få lidt mere indblik i kulturen og seværdighederne på rejsemålet.